Страстная - Икона Божией Матери
 
 
 







Страстная - Икона Божией Матери PDF Печать E-mail
Молитвы и о молитвах - Молитвы и акафисты перед иконами Божией Матери
17.06.2012 21:29

Икона Божией Матери,

 

Икона Божией Матери,

именуемая «Страстна̀я»

 

5s

 

(13 / 26 августа и в 6-е воскресение по Пасхе,

в неделю о слепом)

 

    История первоначальной чудотворной иконы «Страстной» Божией Матери, имевшей, по всей вероятности, византийское происхождение, неизвестна. С прославлением в начале XVII века, во время царствования государя Михаила Федоровича, чтимого списка «Страстной» иконы связано предание о чудесном исцелении жительницы нижегородского села Палицы по имени Екатерина.

    Эта молодая крестьянка с самого вступления своего в замужество была одержима беснованием. В течение семи лет пребывания в тяжком недуге Екатерина дошла до такого отчаяния, что не раз покушалась на свою жизнь. Однажды, придя в чувство, она обратилась с молитвой к Пресвятой Богородице и умоляла избавить ее от болезни, давая при этом обет по выздоровлении удалиться в монастырь. Екатерина была исцелена, но вопреки данному слову продолжала супружескую жизнь. Как-то раз, стоя на молитве, крестьянка вспомнила о данном обете, и на нее напал такой страх, что от душевного изнеможения она слегла в постель. Ночью Екатерина услышала, что кто-то приблизился к двери и сотворил обычную молитву. Затем двери отворились, и в комнату вошла Пресвятая Богородица, облаченная в багряное одеяние с золотыми крестами. Ее сопровождала другая светоносная дева. Божия Матерь произнесла: «Екатерина! Почему ты не исполнила обета в иноческом чине служить Моему Сыну и Богу? Иди теперь и возвести всем о Моем явлении и скажи, чтобы миряне воздерживались от злобы, зависти, пьянства и всякой нечистоты и жили бы в целомудрии и нелицемерной любви друг к другу, почитая воскресные и праздничные дни».

    Несмотря на строгое повеление Богородицы, больная долго не решалась исполнить его из страха, что ей не поверят. Тогда Богоматерь явилась ей еще два раза, и в последний Екатерина была страшно наказана: голова ее обратилась на сторону, рот был искривлен, а тело расслаблено. После этого наказания Пресвятая Дева снова помиловала женщину, явившись ей в тонком сне. Она повелела ей идти в Нижний Новгород и отыскать там иконописца Григория, у которого находился образ Пресвятой Богородицы «Одигитрии». Екатерина должна была рассказать Григорию о явлениях Богоматери и, собрав Ее именем семь серебряных монет, отдать их иконописцу на украшение образа. «Когда ты помолишься пред этим образом с верою,- прибавила Богородица, - то получишь исцеление не только ты сама, но впоследствии и многие другие».

    Екатерина нашла у иконописца образ «Одигитрии» и после усердной молитвы пред ним получила исцеление. С этого времени от иконы стали совершаться многие чудеса, слух о которых быстро разнесся по окрестностям. Узнал о новой чудотворной иконе и местный боярин, Борис Михайлович Лыков, и, собрав многочисленное духовенство, просил совершить молебное пение перед образом. После совершения богослужения икона была перенесена в вотчину боярина, село Палицы Нижегородской губернии, и поставлена в церкви.

    В 1641 г., по воле царя Алексея Михайловича, святой образ был принесен в Москву, где на месте его сретения у Тверских ворот была построена церковь, а в 1654 г. устроен девичий монастырь, названный по имени иконы «Страстным». В нем чудотворный образ находился до самого упразднения обители в 1919 году. После этого события икону перенесли в церковь Воскресения в Сокольниках, где она находится и по сей день.

    Память иконе «Страстной» Божией Матери совершается 13/26 августа, а вторичное празднество - в шестое воскресение по Пасхе, в Неделю о слепом, в память чудес, бывших в этот день от чудотворного образа.

 


Иконография

 

    Страстная икона Пресвятой Богородицы, как сказано в предании словами Самой Божией Матери, относится к иконографическому типу «Одигитрии». Строгость известной иконографии смягчена наклоном головы Пресвятой Девы к Божественному Младенцу. Спаситель, сидящий на руках Богородицы, обеими руками держит Богоматерь за Ее правую указующую руку. Трогателен жест Христа: правой рукой Он обхватывает большой палец Матери, а левой сжимает Ее кисть. Детски непосредственно движение Спасителя, в страхе отшатывающегося от возникающего образа Его неминуемых страданий - двух ангелов с орудиями страстей Христовых - крестом, губкой и копием, изображенных по сторонам лика Пресвятой Богородицы.

 

 

 

 

АКАФИСТ

 

Кондак 1

 

Избранной Богом Владычице всей твари, благословенной Марии Деве Богородице, приносим смиренное поклонение Святому Твоему образу. Ты же, о Пренепорочная, приими молитву недостойных раб Твоих, почитающих Крестныя страдания Сына Твоего и Бога нашего, со умилением зовущих Ти: Радуйся, Невесто Неневестная.

 

 

Икос 1

 

Ангели предсташа к держимому в объятиях Твоих Сыну Твоему и Богу нашему, показоваху орудия Крестныя, мы же со страхом поклоняемся страстем Сына Твоего, и зовем Ти:

Радуйся, Архангелов удивление;

Радуйся, Тайн Божиих Служительнице.

Радуйся, яко Дух Святый найде на Тя и сила Вышняго осени Тя;

Радуйся, яко рожденный от Тебе есть Сын Божий.

Радуйся, яко приснодевственное семя Твое сотре главу, гнездившагося в змии диавола;

Радуйся, яко Тобою ад огорчися и смерть умертвися.

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

 

Кондак 2

 

Видяще, Пренепорочная, яко прииде Господь на землю, милости ради, да постраждет за грехи верующих в Него и вопиющих Ему: Аллилуиа.

 

 

Икос 2

 

Разуме, Пренепорочная, глагол старца Симеона, Тебе же Самой в сердце пройдет оружие, да открыются от многих сердец помышления, тем со умилением зовем Ти:

Радуйся, Херувимов Светлейшая;

Радуйся, вся скорби от Ирода и иудей приявшая.

Радуйся, в пречистом рождестве Твоем сомнение от Иосифа понесшая;

Радуйся, яко во яслех безсловесных Бога повила и положила еси.

Радуйся, яко Тя с Сыном и Богом не име где главу подклонити;

Радуйся, яко Тобою человек бывает Бог, да Бог Адама соделает.

Радуйся, яко Тобою превознесеся человеческое естество;

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

Кондак 3

 

Силою укрепляема благодатною свыше, претерпе всякую скорбь и тесноту, любезно объят Сына Своего, со Архангелы вопиюще Ему: Аллилуиа.

 

Икос 3

 

Имуще святую икону Твою, “Страстную” именуемую, яко шипок благовонный и яко сокровище многоценное, приносим Ти смиренно поклонение, зовуще:

Радуйся, Покровительнице обители Страстной;

Радуйся, изволившая святою иконою Твоею стати на месте сем.

Радуйся, благочестивому царю внушившая устроить обитель иноческую;

Радуйся, Стено нерушимая верных.

Радуйся, инокиням Помощница во спасении;

Радуйся, о всем мире Молитвенница непреложная.

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

 

Кондак 4

 

Бурею греховною смущаеми и отягченнии сном нерадения, припадаем святой иконе Твоей, благодарим милостивое посещение Твоею иконою на месте сем, поюще непрестанно Богу песнь: Аллилуиа.

 

 

Икос 4

 

Слышавше православнии людие града Москвы, яко повеле благочестивый царь принести икону нарицаемую “Страстною”, сего ради и срете ю много народа с царем, патриархом Иовом и всем Священным Собором, радостно возопиша:

Радуйся, радость и спасение наше;

Радуйся, Святыя Троицы Богогласная Горлице.

Радуйся, воззвание страданий Христовых;

Радуйся, спогребшая в страдании Сына Твоего.

Радуйся, подтверждение всеобщего воскресения;

Радуйся, высокий Кедре нашего безсмертия.

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

 

Кондак 5

 

Боготечная звезда указует Тебе путь с Пренепорочным Младенцем. Мы же мысленно со Иосифом на пути сем припадаем, поюще рожденному Господу и Тебе: Аллилуиа.

 

 

Икос 5

 

Видеши, Всенепорочная, наше сокрушение о гресех, не имамы иныя помощи, ни инаго предстательства, токмо Тебе дадеся благодать молитися за ны, сего ради с верою зовем:

Радуйся, молитвами Твоими свобождающая нас пламене геенскаго;

Радуйся, молившаяся за весь мир у Креста Христова.

Радуйся, пламень страстей от человек отгоняющая;

Радуйся, светом пречистыя души Твоея всех просвещающая.

Радуйся, чистотою Твоею Ангелы удивившая;

Радуйся, яко демоны трепещут от пречистаго имени Твоего.

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

Кондак 6

 

Предстояще у Креста Сына Твоего и Бога нашего, лютое оружие пройде душу Твою, егда распинаху Жизнодавца на лобном месте, посреде двою разбойник, егда воини совлекоша ризы Его и метающие жребий о иматисме Его. Тогда разумная воинства пояху: Аллилуиа.

 

 

Икос 6

 

Возсиявши, яко светлая свеща, у Креста Сына Твоего, горяще любовию матернею, глаголюще: “Аще и страждеши на Кресте, но вем Тя, прежде денницы рожденна”. Видевши Пречистая, яко вся тварь вопиет Ти:

Радуйся, яко душею и телом предстоиши у Креста Зиждителю Твоему;

Радуйся, до последняго часа смерти, с Господом не разлучавшаяся.

Радуйся, яко у Креста рекла еси: “Вся земля сорыдайте горце, Жизнеподатель зрится, яко мертв”;

Радуйся, Подательница нам вечнаго радования.

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

 

Кондак 7

 

Хотящим воспевати страсти Сына Твоего, помози, Владычице, и не отрини молящихся пред чудотворною Твоею иконою и воспевающих из глубины души песнь: Аллилуиа.

 

 

Икос 7

 

Новую милость людем явила еси, Владычице, иконою Твоею, егда принесше ю честно людие во град Москву, донесше до врат Тверских, и, о чудо! Икона Твоя Святая ста неподвижно на месте сем, идеже ныне обитель Пречистому Твоему Имени. Радостно вопием Ти:

Радуйся, Заступнице и Прибежище наше;

Радуйся, всякия скорби и печали отгнание.

Радуйся, благословение всем концем земли;

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

 

Кондак 8

 

Странное и преславное чудо богатыя милости Твоея нам, недостойным, являеши, и всем, с любовию притекающим к чудотворней иконе Твоей и вопиющим: Аллилуиа.

 

 

Икос 8

 

Вси роди блажат Тя, Пренепорочная, видя Тя страждущую и молящуюся при Крестном страдании Сына Твоего и вопиющую к Нему: “Из прободеннаго Твоего ребра, сладчайший Сыне, источи безсмертие”. Сего ради со умилением зовем Ти:

Радуйся, безсмертныя жизни сподобляющая рабы Твоя;

Радуйся, уготовляющая райския оби-тели благочестно живущим.

Радуйся, Ходатаице вечнаго радования почитающим Тя;

Радуйся, спасение и заступление инокинь, призывающих Тя непрестанно.

Радуйся, покрывающая Своею благодатию всю вселенную;

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

 

Кондак 9

 

Вся страждеши при Кресте и вопиеши к распятому Господу: “Грядеши на страсть волею, Сыне, от страстей разреши Адама, и сущия от Адама, со беззаконными вменился еси, да от беззакония спасеши человека, зовуща: Аллилуиа!”

 

 

Икос 9

 

Ветия многовещанныя не возмогут воспеть страдания Твоя при Кресте. Ты же, о Пречистая, лице со власы терзающи и перси биюще, взывала еси: “Сыне, приими дух Мой и не остави Мене Едину”. Мы же, недостойнии, умиленными гласы зовем Ти:

Радуйся, помогающая верным в час смерти;

Радуйся, сопровождающая всех христиан по лютым мытарствам.

Радуйся, освобождающая нас от демонскаго удержания;

Радуйся, Заступница христиан на Страшнем Суде Божием.

Радуйся, Ходатаице всем хотящим получити христианскую кончину;

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

 

Кондак 10

 

Спасения прося нам, Пречистая, руки Твоя простерши, о многоблагоутробне Спасе, рекла еси, Страсти Твоя чтущих с праведным разбойником Твоим учини и спаси, Милосердие, вопиющая Тебе: Аллилуиа.

 

 

Икос 10

 

Стена еси необоримая, мирови Прибежище, милости Сокровище, приими моления раб Твоих, предстоящих Святому образу Твоему и умильно зовущих Ти:

Радуйся, обрадованная, вечно блажимая Богородице;

Радуйся, грешным и смиренным известное Прибежище.

Радуйся, дев и сирот Заступнице;

Радуйся, людем крепкая Помощнице.

Радуйся, Святителем великое вразумление;

Радуйся, благоговейных иереев Руководительнице.

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

 

Кондак 11

 

Пение умиленное и хвалу молебную сподоби приносити пред чудотворною иконою Твоею, Пресвятая Богоневесто, и не отврати лица Твоего от поющих Ти и Богу во веки: Аллилуиа.

 

 

Икос 11

 

Яко светозарное солнце, возсия в храме нашем образ Твой, Страстная Богородице, освящая, сохраняя и спасая от бед всех страждущих и вопиющих с любовию:

Радуйся, сохраняющая благодатию Своею обитель иночествующих;

Радуйся, Помощнице крепкая борющимся со страстьми.

Радуйся, обидимых и угнетенных Заступнице;

Радуйся, нищих и убогих радование.

Радуйся, больных исцеление и подкрепление;

Радуйся, юных вразумление и наставнице.

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

 

Кондак 12

 

Благодать Твою ниспосли нам, Благословенная, почитающим Святую икону Твою, и поклоняющимся Пречестным Страстем Сына Твоего с верою поющих: Аллилуиа.

 

 

Икос 12

 

Поюще непрестанно пред Святою иконою Твоею, поклоняемся, величаем и со страхом лобызаем чудотворный образ Твой, радостно взывающе:

Радуйся, вечное наше радование;

Радуйся, воскресения нашего Сокровище.

Радуйся, от рова страстей нас свобождающая;

Радуйся, взыскание погибших и ума лишенных.

Радуйся, исполняющая прошения верных;

Радуйся, уповающим на Тя грехов прощение даруеши.

Радуйся, Невесто Неневестная.

 

 

Кондак 13

 

О, Всепетая Мати, приими недостойных раб Твоих молитву, призри на предстоящия люди пред чудотворной иконою Твоею и усердно поклоняющихся Пречистым Страстем Сына Твоего, просящих избавления от вечныя муки, вопиющих Тебе: Аллилуиа.

 

(Этот кондак читается трижды, затем икос 1 и кондак 1)

 

 

 

МОЛИТВА ПЕРВАЯ

 

О, Пресвятая Госпоже Владычице Богородице, высши еси всех Ангел и Архангел, и всея твари честнейши, Помощница еси обидимых, ненадеющихся надеяние, убогих Заступница, печальных утешение, алчущих кормительница, нагих одеяние, больных исцеление, грешных спасение, христиан всех поможение и заступление. Спаси, Госпоже, и помилуй раб Твоих, и преосвященные митрополиты, архиепископы и епископы, и весь священнический и иноческий чин, и благоверный правительствующий синклит, и военачальники, и градоначальники, и христолюбивое воинство и доброхоты, и вся православные христианы ризою Твоею честною защити, и умоли, Госпоже, из Тебе без семене воплотившагося Христа Бога нашего, да препояшет нас силою Своею свыше, на невидимыя и видимыя враги наша. О Всемилостивая Госпоже Владычице Богородице, воздвигни нас из глубины греховныя и избави нас от глада, губительства, от труса и потопа, от огня и меча, от нахождения иноплеменных и междоусобныя брани, и от напрасныя смерти, и от нападения вражия, и от тлетворных ветр, и от смертоносныя язвы, и от всякаго зла. Подаждь, Госпоже, мир и здравие рабом Твоим, всем православным христианом, и просвети им ум и очи сердечныя, еже ко спасению; и сподоби ны грешныя рабы Твоя, Царствия Сына Твоего, Христа Бога нашего: яко держава Его благословенна и препрославленна, со Безначальным Его Отцем, и с Пресвятым и Благим и Животворящим Его Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

 

 

МОЛИТВА ВТОРАЯ

 

О, Пресвятая Владычице, Госпоже Дево Богородице! Приими молитву и усердное поклонение пред чудотворною иконою Твоею, милостиво посети смиренныя и грешныя рабы Твоя, не остави нас погибнути в гресех наших, буди Помощнице и Заступнице всем православным христианам, и в час кончины жизни нашей предстательствуй, о Всенепорочная! Помилуй нас милостию Сына Твоего, Господа нашего Иисуса Христа и Твоим Матерним ходатайством удостой избавитися от вечныя смерти. Аминь.

 

 

ТРОПАРЬ

 

Тропарь, глас 4

 

Днесь возсия неизреченно царствующему граду нашему Москве икона Богоматере, и, яко светозарным солнцем, пришествием тоя озарися весь мир, Небесныя силы и души праведных мысленно торжествуют, радующеся, мы же, на ню взирающе, к Богородице со слезами вопием: о Всемилостивая Госпоже, Владычице Богородице, молися из Тебе воплощенному Христу, Богу нашему, да подаст мир и здравие всем христианом по велицей и неизреченней Своей милости.

 

Кондак, глас 3

Благодать прияхом нетления/ еже дарова­ла еси нам, спасительнаго Твоего целения/ чу­до­твор­ным Твоим образом честным, Бо­го­ро­ди­це Дево,/ тем­же во­пием Ти и с радос­тию зо­вем,/ Госпоже Цари­це,/ мо­лим­ти­ся умиль­но, греш­нии, со слезами глаголюще:/ о Пре­свя­тая Вла­дычице,/ скорое нам яви заступле­ние и по­мощь,/ спаси ны от супостат наших/ и от вся­кия скор­би соблюди,/ землю нашу ми­ром огра­ди,/ и вся лю­ди Твоя покрой,/ и соблю­ди на Тя упо­ва­ющия,/ по­тщи­ся изба­ви­ти,/ да не погибнем зле, раби Твои,/ но да зовем Ти:/ ра­дуй­ся, Невесто Неневестная.

 

История и иконография иконы: http://www.portal-slovo.ru/art/41832.php

 

Фотография иконы: http://days.pravoslavie.ru/Images/im2513.htm

 

 

Обновлено 17.06.2012 21:39
 






Рейтинг@Mail.ru Рейтинг@Mail.ru Rambler's Top100 Яндекс.Метрика